Een belangrijk facet van trainen is natuurlijk de opbouw van je trainingsschema.
Hoe doe je dat en waar moet je rekening mee houden?
Er zijn veel verschillende vormen om je trainingen in te delen. Kijk vooral naar wat goed bij je past. Het moet bij je leefstijl passen en bij jou als individu. En zo doe je dat:
Stel een doel
Had ik dat wel eens eerder gezegd!? 😉
Je doel bepaalt wanneer je start met je training en wanneer je moet pieken. Focus je op 1 doel. Het is niet handig om een doel te stellen en de week ervoor die ene tocht te rijden die je ook altijd al zo graag wilde rijden. Als je dat persé wilt, stel die tocht dan in dienst van je doel en rij je niet een week van tevoren kapot.
Begin op tijd
Als je conditie erg goed is kun je in 8 weken voorbereiden op je doel. Maar kies liever een periode van minimaal 3 maanden. Elke tocht heeft namelijk zijn eigen uitdaging. Op die specifieke kenmerken van zo’n tocht  wil je je goed voorbereiden. Denk bijvoorbeeld aan het aantal hoogtemeters, de temperatuur, rij je met een groepje, etc.
Periodiseer
Deel je training in periodes in. Je kunt dan in iedere periode een bepaald aspect trainen. Heb je bijvoorbeeld 3 maanden om je voor te bereiden op de Mont Ventoux? Start dan met een maand basistraining. Werk aan je algemene kracht en conditie. Start in maand 2 met de kenmerken van de tocht door je opgebouwde kracht om te zetten in Watts op je fiets (kracht op je pedalen). In de laatste maand staat alles in het teken van je tocht en zet je de puntjes op de ï.
Plan je herstel
Je training bepaalt maar een heel klein gedeelte van je progressie. Kijk maar naar topatleten. Die gaan niet stuk op het trainen, ze gaan vrijwel altijd stuk op de hoeveelheid rust. Zorg dat je iedere vier weken 1 rustweek plant. Je kunt in deze week gerust trainen maar minder intensief dan de andere 3 weken. Het Cycle Forever programma is ook zo opgebouwd.
Stem je voeding af op je training
Vergeet niet om meer te gaan eten als je ook meer gaat trainen. Ten eerste gaat je basisstofwisseling omhoog. Je gaat dus dagelijks meer calorieën verbranden als je harder gaat trainen. Daarnaast verbrand je tijdens je training extra calorieën die je ook weer aan moet vullen. Omgekeerd is ook waar: als je minder traint heeft je lichaam ook minder voeding nodig. Dat gaat vooral op als je minder traint over een periode langer dan 2 weken.
Check en stel bij
Tenslotte controleer je eens in de maand of je nog op de goede weg bent. Dat kan door een conditietest, je kilo’s wegen of andere zaken te meten die van belang zijn voor je doel. Stel bij wat niet gaat zoals je wilt. Als je het doel al ruim voor tijd hebt gehaald, stel je het scherper. Bijvoorbeeld de duur in te korten of het aantal kilometers uit te breiden.
Ik bouw al jaren mijn schema’s volgens deze principes. Natuurlijk komt er veel bij kijken als je dit goed wilt doen maar met dit stappenplan kom je een eind.
Heb jij een opbouw in je training?
Pas je ook je voeding aan?
Laat je reactie op de vraag achter in het commentaarveld onder dit artikel en als dank stuur ik je mijn gratis eBook Trainingsvormen voor op de fiets. Daarin vind je voorbeeldtrainingen om je schema vullen.
Stop met fietsen. Ga trainen.
Stop met diëten. Voed je prestatie.
Tijdens het Train & Eet als een Atleet webinar zet ik dit om in praktische adviezen.
Na dit webinar weet jij:
- Wat je moet eten, voor tijdens en na je inspanning
- Hoe je optimaal traint
- Hoe je je ideale gewicht bereikt
- Hoe je langer, harder kunt fietsen
Klik hier en schrijf je nu gratis inÂ
Een webinar is een online workshop die je thuis volgt vanachter je eigen pc, telefoon of tablet
Intens veel fietsplezier,


PS: Deel dit artikel a.u.b. met je wielervrienden zodat ook zij ervan kunnen profiteren. Samen fietsen is zoveel leuker! Gebruik de knoppen hieronder voor Twitter, Google+, Linkedin en Facebook. Heel erg bedankt.

Tot nu toe altijd zonder een schema gefietst, zonder echt progressie te maken. Ga nu toch proberen een schema te maken en daarmee te gaan trainen.
Ik mag weer gaan beginnen met fietsen na een vervelend ongeval. Dus alle tips zijn welkom
kijk uit om je schema te proberen
Opbouw? Ik ga half april AGR fietsen, 150 km. Ik hoop dat het weer mee zit en dat ik nu weer elk weekend buiten kan fietsen. Die ritten gebruik ik om in eerste instantie duur op te bouwen. Daarnaast zit ik sinds een week op de Tacx zodat ik doordeweeks ook kan fietsen. Die wil ik gebruiken voor kortere intensieve trainingen, 1 of 2 keer per week (naast 2 keer krachttraining bij de sportschool). En wil daar ook nog de korte AGR film voor downloaden om de beklimmingen te ‘oefenen’. Twee weken voor de AGR een andere toertocht rijden om te zien hoe ik er voor sta. Maar of dit de beste manier is? Geen idee. Van de zomer ws nog een dagje Mont Ventoux doen tussen de beklimmingen in de Cevennen door. Ben wel benieuwd welke voorbereiding het meest ideaal is om zo soepel/vlot mogelijk overal boven te komen.
Heb vorig jaar getraind volgens een schema, met een doel voor ogen, omdat ik het jaar ervoor (toen ik net begon met fietsen) geen progressie maakte en eigenlijk “zo maar wat deed”. Ik heb daar veel baat bij heb gehad en is dus erg belangrijk. Ben toch wel erg benieuwd hoe jouw schema er uit ziet.
Dank voor de info ivm met trainen met een schema
Ga dit zeker doen
Ik ben altijd op zoek naar nuttige tips die mijn trainingen kunnen optimalizeren !
Hai Steven,
Leuke site, mountainbike.be. Is die van jou?
Heel veel fietsplezier, Robert
Nuttige tips, probeer dit jaar voor het eerst vast te houden aan vooraf opgesteld schema. 1e weken bevallen goed.
Ik hou altijd rekening met training en voeding. Vind het wel lastig om elke keer tijd te vinden om me aan het schema te houden. Ik denk dat ik nu train vanuit lente eenzijdig schema: 1 x D1, 1 x Intensief, 1 x interval. Op zoek naar tips…
Heel goed Maarten! Ga zo door.
Ik ben benieuwd Robert!