Het overwinnen van weerstand is de simpele taak waar het bij fietsen om draait. Rolweerstand, luchtweerstand, mechanische weerstand en in het geval van klimmen de zwaartekracht. Door de hoek die een klim maakt komt er een extra component bij en dat is de zwaartekracht. Feitelijk kun je hier maar 1 ding tegen doen: minder wegen.
“Of harder trappen”, hoor ik je al zeggen. Dat deden we al, toch!? Je doel was immers vanaf het begin om de voorgenomen afstand in een zo hoog mogelijk tempo af te leggen. Dus is het onvermijdelijk dat je bij gelijke inspanning op het vlakke sneller rijdt dan bergop.
Enige tijd geleden vroeg ik je een korte vragenlijst in te vullen zodat ik je kan helpen bij het klimmen. Naar aanleiding van de meer dan 100 reacties is dit artikel het begin van jouw klimprestaties.
Trainen
Uiteraard spreekt het voor zich dat je sneller kunt rijden als je nog ruimte hebt om je prestatie te verbeteren. Anders gezegd: als je nu nog geen goed schema volgt met het doel je prestatie in de bergen te verbeteren, dan gaat dat je ook winst opleveren.
Een goed schema kan je verder helpen om je kracht te vergroten die je op de pedalen kunt zetten. Je kunt dan een groter wattage trappen.
Dit wattage kun je trainen door meer weerstand te simuleren. Dat bereik je door:
- Op een helling te trainen
- Een groter verzet te trappen
- Tegen de wind in te fietsen
- In de sportschool met gewichten te trainen
- Thuis zonder gewichten te trainen
Die laatste optie is eigenlijk een aanvullende training. Je kunt daar goede resultaten mee behalen, mits je die combineert met een van de andere methoden.
Je ideale gewicht
Het andere wat je moet trainen is je gewicht. Jazeker, dat moet je trainen. Vaak zie ik dat het bereiken van je ideale gewicht gepaard gaat met diëten. Dat werkt je prestatie tegen en dat is zonde. Ik werk met mijn klanten altijd aan een verbetering van hun gewoonten. Daarbij is de prestatie leidend en de voeding ondersteunend. Op die manier kun je groeien, terwijl je je ideale gewicht bereikt.
Het belangrijkste om je ideale gewicht te bereiken is vooral de verandering in perceptie. Niet trainen voor je gewicht maar trainen voor je prestatie en daarbij je voeding aan laten sluiten.
Doe je het omgekeerd dan verlies je in vrijwel alle gevallen kracht. En die is nu net essentieel voor het klimmen.
Accepteer
Het laatste geheim van het klimmen zit hem in je acceptatie. Uit het onderzoek bleek dat veel klimmers last hebben van verzuring en te vroeg stuk gaan. Een enkeling wilde boven komen zonder stuk te gaan maar dat is op sommige beklimmingen een illusie. Stuk gaan en verzuren betekent dat je “in het rood” rijdt. Anders gezegd: je gaat harder dan je conditie bij kan benen of de helling is zo steil dat ze het maximale van je conditie vraagt. Daar is maar één remedie voor: accepteer dat je langzamer moet gaan rijden.
Doe het keer op keer
Klimmen is in dat opzicht ook gewoon ervaring. Je leert vanzelf dat je meer gewicht kwijt wilt of voorafgaand harder moet trainen om het tempo te rijden waar je nu op stuk gaat.
En daar ga ik je bij helpen.
Laat me weten:
- Wat is jouw struikelblok voor rijden in de bergen?
Beantwoorde deze vraag in het commentaarveld onder dit artikel en als dank ontvang je tevens de link naar het eBook “Trainingsvormen voor op de fiets”. Kun jij de trainingen eruit pikken die je beter leren klimmen!?
Stop met fietsen. Ga trainen.
Stop met diëten. Voed je prestatie.
Tijdens het Train & Eet als een Atleet webinar zet ik dit om in praktische adviezen.
Na dit webinar weet jij:
- Wat je moet eten, voor tijdens en na je inspanning
- Hoe je optimaal traint
- Hoe je je ideale gewicht bereikt
- Hoe je langer, harder kunt fietsen
Klik hier en schrijf je nu gratis in
Een webinar is een online workshop die je thuis volgt vanachter je eigen pc, telefoon of tablet
Intens veel fietsplezier,


PS: Deel dit artikel a.u.b. met je wielervrienden zodat ook zij ervan kunnen profiteren. Samen fietsen is zoveel leuker! Gebruik de knoppen hieronder voor Twitter, Google+, Linkedin en Facebook. Heel erg bedankt.

Mijn klimdoel ligt in Oostenrijk, de Marmotte Höchkonig en met Hemelvaart de Klimclassic als voorbereiding. Ben nu vooral aan het trainen op met meer kracht korte hellingen rijden van 200 meter en dit een keer of 10 herhalen. Daarnaast intervallen van 5x 8 miniuten zone 3/4 met telkens 2 minuten rust zone 2. Weekenden lange ritten.
Van de zomer ga ik 3 weken fietsen in Frankrijk en zou voor die vakantie graag willen leren hoe ik zonder mega mega hartslag effecient boven kan komen..
Dit jaar verschillende “klimdoelen”: eind mei 4d Zwitserland in de streek van de Furkapass, begin juni Trois Ballons in de Vogezen en eind augustus klimweekje in de Alpen.
In Zwitserland en de Alpen wil ik vooral een paar lange tochten doen met telkens meerdere beklimmingen in, in de Vogezen hoop ik een tijd te fietsen die een “gouden medaille” oplevert in de leeftiojdscategorie net onder deze van mij (mijn fietscompagnon valt daarin en zo kunnen we samen fietsen 😉 ) Zelf ben ik 42j.
Leren doseren, vaak ben ik de eerste 3 klimmetjes super en daarna zakt t te snel af.
Door misschien wat gewicht kwijt te geraken kan ik dan met een hogere cadans de berg op fietsen (lang of kort) ipv de te lage cadans door mijn hogere gewicht (93kg). Krachttraining voor de benen heb ik al redelijk dmv boksen. Misschien zit er ook wel een andere mindset erachter….
Ik ga in september een big alpen challenge doen vanaf de alpe du
Huez naar de code dazur en weer retour met veel klim en etappes boven de 100 km
Ik hoop met deze challenge handvaten te krijgen om beter te klimmen en hoe te doseren en toch de snelheid met het klimmen te houden
Ik wil graag mijn ideale gewicht bereiken zodat de klim zo efficiënt mogelijk kan. Ik hoop goede training tips voor op de fiets te krijgen
Voorbereiding op een vakantie met fiets in de Pyreneeën
Wat is je doel voor deze challenge?
500 Kilometer fietsen binnen 24 uur om geld in te zamelen voor de Ronald McDonald Kinderhuizen
Wat verwacht je van de challenge?
Dat ik zo lang mogelijk x-snelheid kan blijven trappen …
De Stilvio rijden in juni
Sterker worden
Kan goed op hoge verkwentie fietsen maar niet op kracht
En wil te snel omhoog fietsen