Zo word je beter op de fiets

Kilometers maken lijkt voor veel fietsers de enige remedie om beter te worden op de fiets. Gewoon opstappen en gaan. Uit onderzoek wat ik deed onder zo’n 650 fietsers die lid zijn van een vereniging bleek dat ruim 90% traint zonder schema. Tevens bleek dat ruim 93% van de ondervraagden per training 60- 120 kilometer rijdt. Het lijkt wel het enige wat je hoort.

 

En dat begrijp ik. Als je namelijk zonder trainingsschema rijdt dan moet je inderdaad heel veel kilometers maken voordat je een beetje resultaat ziet. Daarom zeg ik aan iedereen die zonder schema traint: stop met fietsen!

 

Kies voor het alternatief: ga trainen. Als je er namelijk over nadenkt dan boek je betere resultaten. Ik denk dat het veilig is om te stellen dat Ineos (voorheen Sky) de afgelopen jaren heeft gedomineert. Ze winnen jaar na jaar de Tour en in de andere koersen rijden ze iig mee voor de prijzen. De kracht van Ineos is dat ze overal over nadenken.

 

Laat me je een aantal tips geven die Ineos toepast in hun strategie.

 

Start met een doel

Is het je opgevallen dat Ineos zijn sterkste ploeg presenteert in de Tour!? Dat is niet toevallig. Het doel is namelijk om die te winnen. Al hun inspanningen en beslissingen komen voort uit het behalen van dit doel.

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je een doel kiest zodat je aan een schema kan werken.

 

Doe de test

Ook opvallend: Ineos reageert zelden op ontsnappingen. Iedere renner wordt uitgebreid getest. Zo kennen ze alle sterke en zwakke punten van hun renners. Wist je dat Froome sommige etappes met een ovaal blad rijdt maar sommigen ook niet!? Het ovale blad zou meer rendement moeten leveren maar uit testen blijkt dat dit niet in alle gevallen zo is. Hij gebruikt het dus alleen in die ritten waar het hem extra rendement geeft.

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je weet aan welke aspecten (conditie, vet%, etc)  je moet gaan werken.

 

Maak een schema

Trainingsschema’s van renners zijn persoonlijk. Dat hangt af van het doel van de renners. Je begrijpt dat Froome met een zo laag mogelijk gewicht aan de voet van de berg wil verschijnen. Wil je ritten winnen op de sprint dan wil je juist meer explosieve spiermassa.

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je schema je helpt om je doel te bereiken. Ga je in heuvelachtig gebied mountainbiken, dan heb je een ander schema nodig dan wanneer je een vlakke rit door de polder maakt.  

 

Pas je voeding aan

Ineos heeft altijd een eigen kok mee. Deze maakt alle voeding en bereid tevens repen voor onderweg. Ze willen niet het risico lopen dat hun renners ergens in een hotel een maaltijd krijgen die hen niet helpt bij hun prestatie. Ook voor hen geldt dat 80% van het eindresultaat wordt geleverd door hun voeding. 😉

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je je voeding aanpast aan je activiteiten. Wil je kilo’s verliezen? Dan kun je de patatdag beter vervangen door goede voeding.

 

Stel regelmatig bij

Renners geven regelmatig een update van de meetgegevens van hun ritten. Aan de hand hiervan wordt hun trainingsschema en voedingsprogramma bijgesteld. Zo blijven je trainingen en maaltijden altijd bijdragen aan het eindresultaat.

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je eens in de maand meet waar je staat. Meet die dingen waar je aan werkt. Kijk of de dingen die je doet resultaat hebben. Pas aan wat je aan moet passen.

 

Pak je rust

Dat Ineos zijn eigen matrassen meeneemt tijdens de Tour geeft wel aan hoe serieus zij slapen nemen. Maar rusten en herstellen is meer. Een goed trainingsschema geeft een aantal rustdagen per week, per schema, per trainingsperiode en per jaar.

Tip: Voor jou is het belangrijk dat je met een plan werkt. Altijd keihard trainen is een slecht schema. Heb vertrouwen in de dagen dat je niet of nauwelijks traint. Juist die dagen zorgen ervoor dat je beter wordt.

 

Train je nog niet met een schema dan is het nu tijd om er eens mee te beginnen. Je zult zien dat je binnen twee weken verschil merkt. Als je ook nog eens je voeding aanpakt dan hoef je niet eens “zo lang” te wachten. Zo word je hobby een lifestyle waar je nog jarenlang de vruchten van plukt.

 

Wat houd jou tegen om met een schema te werken?

 

Of als je wel traint met een schema:

 

Wat heeft het je opgeleverd?

 

Laat je reactie achter in het commentaarveld onder dit artikel en als dank stuur ik je mijn trainingskalender. Dan kun jij precies zien hoe je een jaar training indeelt.

 

Stop met fietsen. Ga trainen.
Stop met diëten. Voed je prestatie.

 

Tijdens het Train & Eet als een Atleet webinar zet ik dit om in praktische adviezen.

 

Na dit webinar weet jij:

  • Wat je moet eten, voor tijdens en na je inspanning
  • Hoe je optimaal traint
  • Hoe je je ideale gewicht bereikt
  • Hoe je langer, harder kunt fietsen


Klik hier en schrijf je nu gratis in 

 

Een webinar is een online workshop die je thuis volgt vanachter je eigen pc, telefoon of tablet

 

intens veel fietsplezier,

 

 

 

 

 

PS: Deel dit artikel a.u.b. met je wielervrienden zodat ook zij ervan kunnen profiteren. Samen fietsen is zoveel leuker! Gebruik de knoppen hieronder voor Twitter, Google+, Linkedin en Facebook. Heel erg bedankt.

 

241 Responses to Zo word je beter op de fiets

  1. Jurgen 22 september 2016 at 21:11 #

    Als triatleet weet ik dat schema’s belangrijk zijn maar ze dienen ook flexibel te zijn. Als recreant mag je je niet doodstaren op schema’s. De ene dag is de andere niet. Hier speelt voeding een grote rol in maar ook rust. Niet te vergeten is dat bij het opstellen of downloaden van schema’s vaak leeftijd vergeten word. Een twintigers schema zal er net iets anders uitzien of pakweg een veertiger. Maar dit wil niet zeggen dat ze dezelfde doelstellingen niet kunnen bereiken.

  2. Andre 22 september 2016 at 11:34 #

    Hallo

    Ik fiets af en toe toertochten van 75/100 km maar zonder trainings schema nu zou ik dat wel willen doen als ik er 1 zou hebben . Ik fiets het liefst lange afstand welke training programma heb ik dan nodig

    • Robert van der Wulp 22 september 2016 at 23:17 #

      Hallo Andre,

      Bedankt voor je reactie.

      Het hangt er helemaal vanaf. Hoeveel tijd heb je beschikbaar om te trainen? Hoe oud ben je? Wat wil je verbeteren? Etc.

      Je mag me gerust een keer bellen als je meer wilt weten (0655689555) of volg mijn webinar eens. Dan wordt het duidelijker voor je.

      Veel plezier, Robert

  3. Bas 22 september 2016 at 11:15 #

    Hoi Robert,

    Heel herkenbaar. Ik fiets al een aantal jaar rondjes rond de kerk maar sinds enkele maanden is daar langzaam verandering in aan het komen. Ben nu een kilo of zeven lichter en heb een inspanningstest gepland staan. Hoop aan de hand van de uitkomsten daarvan gericht te kunnen gaan trainen. Dit wordt de eerste winter die ik doorga met fietsen en trainen. Zie je tips de komende maanden dan ook graag tegemoet.
    Ik lees je artikelen met veel belangstelling en probeer het webinar bij te wonen als het me gaat lukken.

  4. Peter 22 september 2016 at 10:06 #

    Hoi Robert, bedankt voor deze tips, ben juist gaan fietsen omdat ik een slechte knie heb en toch in beweging te blijven, maar met een trainings kalender hoop ik toch nog beter rendement uit het fietsen te halen.

    met vriendelijke groet Peter.

  5. Eric 22 september 2016 at 09:30 #

    Ik zou wel op een schema willen trainen maar kost best wel veel geld als je het door iemand laat maken.
    En dat houd me gewoon tegen om het te gaan doen, maar weet voor me zlf als ik op een schema zou trainen dat laatste wat ik te kort kom in een wedstrijd da n wel zou hebben.
    Misschien toch een overdenking waard na je artikel om het wel te gaan doen.
    groetjes Eric

    • Robert van der Wulp 22 september 2016 at 10:46 #

      Hai Eric,

      bedankt voor je reactie.

      Schrijf je in voor mijn webinar. Dan laat ik je zien hoe en wat.

      Veel plezier, Robert

  6. Herman 22 september 2016 at 09:08 #

    Hallo Robert,
    ik weet vanuit het verleden dat een trainingsschema goed is. En dat het belangrijk is om je rust te pakken. Maar nu, nu het enige doel is om fit te blijven fiets ik nog wat, zonder schema’s. En dat komt inderdaad dat je geen doel meer hebt. Ja ik wil dit jaar 15.000 km rijden. Maar dat is dan ook het enige doel. En ja vanwege diabetes heb ik geleerd om op mijn voeding te letten. En door het vele fietsen ben ik nu volledig van de medicijnen af en zijn alle waarden weer normaal zelfs goed. Maar ik weet dat ik voor volgend jaar een grote berg wil bedwingen, of de Stelvio of de Galibier. Dus ik zal wel weer met een trainingsschema aan de gang moeten. Want dat wordt met 100 + kg een hele uitdaging. Maar we gaan er voor. Dus ik zal jou site nog wel een tijdje in de gaten houden.

    • Robert van der Wulp 22 september 2016 at 10:48 #

      Hai Herman,

      Bedankt voor je reactie.

      Wauw, geweldig dat je weer medicijnvrij bent. Dat is wat een gezonde leefstijl voor je kan doen.

      Ga zo door.

      En als je toe bent aan een schema (wat overigens ook voor je km kan) dan hoor ik je graag.

      Veel plezier, Robert

  7. Ron 22 september 2016 at 09:03 #

    Goed verhaal.
    Ben benieuwd naar je schema en ga het zeker proberen!
    Thanks

  8. steven 22 september 2016 at 08:59 #

    Hoi,
    ik heb nog nooit met een schema gereden. Dit jaar voor wel de discipline genomen om vast vier keer in de week rijden. twee keer intervallen en 2 keer duur. Doel was om van Stelvio naar Cauberg ter rijden in een week tijd. Dat is prima gegaan, maar doelen worden groter dus misschien tijd om echt te gaan trainen 😉

    Plan is om volgend jaar meer koersjes te rijden, ben wel benieuwd hoe een schema daarop past om fit de winter door te komen. Idee nu is om twee/drie X de tacx te pakken voor ftp verhoging en de mtb in het weekend.

    gr
    Steven

  9. Edwin 22 september 2016 at 08:52 #

    Met een doel ga ik wat beter trainen maar voornamelijk te hard… Weet het wel maar hard vind ik wel het leukst 🙂

  10. Rik 22 september 2016 at 08:37 #

    goede tips , zal deze proberen beter op te volgen

Geef een reactie